Hírlevél

 

 

Sponsors:



Hotel partners:


 


 


 

 

 

 

Festival Schedule pdf           
November
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30



    
Hungarian Programme      Slovenian Programme      Internatinal Programme
     Recommended Programme      Supporting Programme

 

  november 21. (Friday)     
  18:40 The Collective of Natural Disasters

Death-Tours
(trilogy)
R.: Árvai György

Trafó, MU Theatre  
  20:00 Béla Pintér and Company Korcsula
R.: Pintér Béla
Szkéné Theatre  
  november 22. (Saturday)  
  20:00 Via Negativa Out
R.: Bojan Jablanovec
Bárka Theatre  
  19:00 Katona József Theatre Edward Bond:  Twothousand and Seventyseven
R.: Zsámbéki Gábor
Katona Jószef Theatre,Chamber  
  19:00 Cervinus Teatrum Book about the Cemetery
R.: Gergely László
Bakelit Multi Art Center  
  20:00 Kosztolányi Dezső Theatre, Urbán András Company Turbo paradiso
R.: Urbán András
MU Theatre  
  november 23. (Sunday)     
  19:00 Via Negativa Would Would Not *
R.: Bojan Jablanovec
Theatre  
  19:00 National Theatre Vassa Zheleznova, The Exception and the Rule
R.: Zsótér Sándor
National Theatre, Kaszás Attila Stage  
  19:30 Budapesti Kamaraszínház György Spiró:  The House of Árpáds
R.: Almási-Tóth András
Budapesti Kamaraszínház, Shure Studio  
  november 24. (Monday)     
  18:00 Slovenian Cinema Short circuits(Kratki stiki)
R.:Janez Lapajne, 2007 (105 min)
KINO  
  19:00 ForteDanse Kalevala *
R.: Horváth Csaba
Bakelit Multi Art Center, Hangár  
  19:00 A TÁP Theatre and Katona József Theatre Fisherman's Friends
R.: Vajdai Vilmos
Katona József Theatre, Chamber  
  20:00 Dave St-Pierre (CAN) A Little Tenderness For Crying Out Loud! *
/Un peu de tendresse bordel de merde!/Choreographer: Dave St-Pierre
Trafó  
  november 25. (Tuesday)     
  12:00-17:00  Theatre.Criticism.Today. International workshop for young critics led by Dirk Pilz
Trafó  
  18:00 Slovenian Cinema Ruins(Rusevine)
R.: Janez Burger, 2004
(100 min)
KINO  
  19:00 Kosztolányi Dezső Theatre - Urbán András Company Urbi et orbi  *
R.: Urbán András
Merlin Theatre  
  19:30 Malko Theatre Borderline Case 
R.: C. Nagy István
Merlin Theatre, Kamara  
  20:00 Dave St-Pierre (CAN) A Little Tenderness For Crying Out Loud!
/Un peu de tendresse bordel de merde!/
Choreographer: Dave St-Pierre
Trafó  
  november 26. (Wednesday)     
  09:00-12:00  Theatre.Criticism.Today. International workshop for young critics led by Ian Herbert
Trafó  
  13:00-16:00  Theatre.Criticism.Today. conference
Goethe Institute  
  18:00 Slovenian Cinema Guardian of the Frontier(Varuh Meje)
R.: Maja Weiss, 2002
(98 min)
KINO  
  19:00 National Theatre Orestes
R.: Alföldi Róbert
National Theatre,
Main Stage
 
  19:30 The Theatre of Maladype Leonce and Lena
R.: Balázs Zoltán
Thália Theatre, 
Új Studio
 
  20:00 Zavod/ Emanat Intézet Expensive Darlings * Choreographer: Maja Delak Trafó  
  22:00 TÁP Theatre Curators
Main director: Vajdai Vilmos
Tuzrakter Independent Cultural Centre  
  november 27. (Thursday)     
  09:00-12:00  Theatre.Criticism.Today. International workshop for young critics led by Ian Herbert Trafó  
  13:00-16:00  Theatre.Criticism.Today. conference Goethe Institute  
  13:00-16:00 

Past Reflection In Post Socialism
(International Symposium)

The Slovak Institute in Budapest  
  17:00   "Tea at Scenographers” - Exhibition Opening The Slovak Institute in Budapest  
  18:00 Slovenian Cinema Beneath Her Window(Pod njenim oknom)
R.: Metod Pevec, 2003
(91 min)
KINO  
  19:30 The Bladder Circus Company Jelizaveta Bam
R.:The Bladder Circus Company
Merlin Theatre, Kamara  
  21:30 MerlinTheatre Dennis Kelly: After the end *
R.: Magács László
Merlin Theatre  
  november 28. (Friday)     
  10:00-16:00  Theatre.Criticism.Today. International workshop for young critics led by Ian Herbert Trafó  
  10:00-17:00   Past Reflection In Post Socialism
(International Symposium)
The Slovak Institute in Budapest  
  15:00   Graphics, music graphics - Meeting with Bogusław Schaeffer, Exhibition Opening, Documentary Screenings Hungarian Theatre Museum and Institute  
  18:00 Slovenian Cinema Gone with the Train(Ekspres, ekspres)
R.: Igor Sterk, 1996
(76 min) 
KINO  
  19:00 Slovensko Mladinsko Gledališče Fragile! *
R.: Matjaž Pograjc
Pataky Cultural Centre  
  19:00   THE BEST OF - Selection of the boldest works by the bravest students
R.: Hollós Gábor, Berzsenyi Bellaagh Ádám 
Bakelit Multi Art Center   
  19:00 Új Theatre Szonya
R.: Szabó Máté
Új Theatre  
  20:00 Simona Semenic I, victim *
R.: Simona Semenic
Prod.: City of Women
AKKU  
  21:00   Opening Day of The 8th Big Band Festival, Budapest
 Horns Up, Big Band Josip Forembacher, TU Big Band, Budafok Big Band
Bakelit Multi Art Center  
  november 29. (Saturday)     
  09:30-15:30  Past Reflection In Post Socialism
(International Symposium)
The Slovak Institute in Budapest  
  10:00-15:00  Theatre.Criticism.Today. International workshop for young critics led by Ian Herbert Trafó  
  15:00   Made in Slovenia - Symposium about the Slovenian Theatre
Slovenian theatre production companies, clubs, festivals
AKKU  
  15:00 Performance Space 122, PanoDráma, Pont Műhely Jay Scheib: Mars Untitled
R.: Jay Scheib
National Theatre, Gobbi Hilda Stage  
  16:00-18:00  Past Reflection In Post Socialism and Theatre.Criticism.Today. (Common International Symposium) The Slovak Institute in Budapest  
  19:00 Fundacja Przyjaciół Sztuk - Aurea Porta (POL)  A Multimedia Thing
R.: Karina Piwowarska 
Bakelit Multi Art Center   
  19:00 Sputnik Shipping Company Council House Stories 0.1
MU Theatre - Sputnik Workshop  
  20:00 Rehearsed Reading Matjaž Zupančič : The Hallway(Hodnik) * AKKU  
  20:00 The Symptoms Catastrophe Marathon
R.: Simon Balázs
Florian Workshop  
  22:00   Fake Orchestra Concert  AKKU   
      * post-show talk

 back