Hírlevél

 

 

Sponsors:



Hotel partners:


 


 


 

 

 

 

Festival Shedule  ►   pdf

Theatre Guide for Foreigners   pdf       

November
 Mon
Tue
Wed Thu Fri
Sat Sun
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28

29

     International Programme       Hungarian Showcase      Staged reading
     Supporting Programme      Festival Club Programme
 

  november 20. (Friday)     
  20:00 Kosztolányi Dezső Theatre (SR)
The Sun Laughs
D.: Antal Attila
Bakelit Multi Art Center
 
  20:00
CDF Opening Party
Bakelit Multi Art Center
 
  november 21. (Saturday)  
  17:00
staged reading
European Fire
David Greig: Europe
D.: Forgács Péter
Merlin Theatre, Chamber
 
   
Dea Loher: Das Letzte Feuer
D.: Szabó Máté

 
  november 22. (Sunday)     
  16:00
staged reading Snowboys
Greg MacArthur: Snowmen
D.: Göttinger Pál
Merlin Theatre, Chamber
 
 

Simona Semenic: 5fantkov.si
D.: Forgács Péter

 
  november 23. (Monday)     
  20:00 K. V. Company

Cloud Nine
D.: Göttinger Pál

MU Theatre
 
  november 24. (Tuesday)     
  20:00 Béla Pintér and Company
Parallel Hour
D.: Pintér Béla
Szkéné Theatre
 
  22:00 Academy of Drama and Film,
acting course 4th year
Stuff
D.: Kiss Márton
Merlin Theatre, Rehearsal Space
 
  november 25. (Wednesday)     
  19:00 Gergye Krisztián Company *
Encounter
D.: Gergye Krisztián
Bárka Theatre,
Studio
 
  20:00 Pippo Delbono Company (IT)

This Wild Darkness
D.: Pippo Delbono

Trafó
- House of Contemporary Arts
 
  22:00
HOPPart **
Surpriseparty
D.: Kárpáti Péter és a társulat
secret apartment
 
  november 26. (Thursday)     
  09:30-17:30 

Twenty Years After
conference

The Slovak Institute in Budapest
 
  19:00 Szabadka Folk Theatre
The Stonewatcher
D.: Bérczes László
Új Theatre, István Bubik Studio
 
  19:30 Maladype Theatre ***
Lorenzaccio
D.: Zsótér Sándor
Thália Theatre,
New Studio
 
  20:00 Pippo Delbono Company (IT)

This Wild Darkness
D.: Pippo Delbono

Trafó
- House of Contemporary Arts
 
  22:30
Recycle-bicycle
with Bánki Gergő, Dombi Katalin, Kulcsár Viktória, Máthé Zsolt
Merlin Theatre, Club
 
  november 27. (Friday)     
  09:30-17:30  Twenty Years After
conference
The Slovak Institute in Budapest
 
  17:00   THE BEST OF: The School of the Playwright - The Playwright of the School
The most exciting scenes by the bravest students
D.: Berzsenyi Bellaagh Ádám, Hollós Gábor
Bakelit Multi Art Center  
  18:30 Maladype Theatre
Egg (S)hell
D.: Balázs Zoltán
Thália Theatre,
New Studio
 
  20:00 Theater NO99 (EE)
Uncle Tom's Cabin
D.: Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper
Trafó
- House of Contemporary Arts
 
  20:00 Yorick Studio & dramActum (RO)
20/20
D.: Gianina Cărbunariu
Bakelit Multi Art Center
 
  november 28. (Satruday)     
  09:30-17:30  Twenty Years After
conference
The Slovak Institute in Budapest
 
  20:00 Theater NO99 (EE)


Uncle Tom's Cabin
D.: Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper

Trafó
- House of Contemporary Arts
 
  21:00 KoMa - ALKA.T ****
Phaidra Fitness
D.: Tasnádi István
Arnold Gym  
  23:00 Ágens
Ágens and the Kodály Method

Merlin Theatre, Theatre room
 
 

CDF Closing Party
 Merlin Színház, Club
 
     

* co-production of Bárka Theatre, MU Theatre, Gergye Krisztián Company and Budapest Autumn Festival

** co-production of HOPPart Company, Jászai Mari Theatre and Városi Theatre/Sirály

*** co-production of Maladype Theatre, Thália Theatre and Budapest Autumn Festival

****co-production of KoMa Company, ALKA.T and Orlai Production Office

 

 vissza